קריירה ומשפחה

אתם נדרשים לטוס הרבה לחו"ל? המשפחה משלמת מחיר? איך אפשר להפיק מכך תועלת?


אחד האתגרים המרכזיים של הורים בחברה המערבית המודרנית הוא השילוב בין משפחה לקריירה. לא פעם מלווה הבחירה במימוש עצמי ברגשות אשם. בעיקר כשאחד ההורים (או שניהם) נאלצים להיעדר אחוז גבוה מהזמן בנסיעות עבודה בחו"ל.


כיצד מושפעים הילדים, היחסים עם בן/ת הזוג, מנסיעות והיעדרויות תכופות אלה?


האם המשפחה משלמת מחיר גבוה מדי?


גם במצב הפוך, כשאחד ההורים בוחר לא לעבוד, יש עלות ויש תועלת!


השקעת זמן ומחשבה בפיתוח הקריירה יוצרת במקרים רבים סתירה בין המציאות הנוצרת מהשקעה זו, לבין "ההתנהגות ההורית הראויה." הפערים בין התנהגותנו בפועל לבין "ההתנהגות ההורית הראויה," הנגזרת מהמודל שיש לנו לגבי הורות אופטימלית, מתווספת לדרישות מאתנו מילדנו והסביבה ולרצון שלנו להיות נוכחים בבית ויוצרים מתח פנימי עז. מתח זה נפתר בעזרת יצירה עצמית של רגשות אשם.


רגשות אלה בעצם משרתים אותנו. אנחנו כאילו מענישים את עצמנו בנוכחותם: אם אנחנו חשים תחושות אלה, אז אנחנו כן הורים טובים, כי אנחנו מרגישים רע, הרי אין לנו ברירה ואנחנו חייבים לנסוע.


מצד שני אנחנו מבזבזים את מעט הזמן שיש לנו במשותף כמשפחה על מנת ל"דגמן" רגשות אשם שמשרתים אותנו אבל מעכירים את ה-ביחד, והילדים, שחשים את מצוקתנו הפנימית, עושים לא פעם שימוש מניפולטיבי ברגשות אלה. בסך הכל עלינו לזכור כי הורה הנמצא בבית 7/24 עם הילדים מקיים, אולי, נוכחות פיזית מתמשכת. אך לא בהכרח שכל זמנו ותשומת לבו בבית מוקדשים לילדים ולבן/ת הזוג.


אני מניחה שרובכם לא חושבים שבנסיעה, יכולה להיות תועלת למשפחה (אולי מלבד תועלת כלכלית לכלל המשפחה ולהורה שנוסע, התקדמות אישית בעבודה וכו,)' ומה אם אומר לכם שנכון, אולי עבור חלקכם זה לא המצב האידיאלי, אבל גם בו אפשר למצוא יתרונות עבור המשפחה?


יכול להיות משהו חיובי בעבודה המצריכה היעדרויות מרובות?


אז כן, לכל דבר יש מחיר וערך!


השאלה היא: איך חיים נכון ובהשלמה עם הבחירה שבחרנו ומה עושים בזמן שנותר​.

מהם היתרונות הקיימים במצב זה עבור המשפחה?

כיצד נוכל למקסם אותם בנסיעה הקרובה?

  1. תפסיקו להתנצל על העבודה שלכם, אתם מפרנסים את משפחתכם בכבוד, קחו אחריות על בחירתכם. אם לא החלטתם לוותר על העבודה, אז השלימו עם העובדה שזו עבודתכם ובחנו את התועלת שניתן להפיק ממנה.

  2. לצד המסר ה"שלילי" הטמון בהיעדרויות תכופות וממושכות מהבית, יש גם מסרים שעוברים באווירה המשפחתית, בדוגמה האישית, במסירות ומוסר עבודה.

  3. נניח את רגשות האשם בצד. נשלים עם המצב, עם העבודה שבחרתם בכיוון זה (דגש על בחרתם), אין טוב או רע, מה שטוב לאחד, לא בהכרח טוב לאחר.

  4. מה אתם עושים בזמן שכן יש לכם עם הילדים? מה אתם עושים בסופי שבוע? האם אתם יכולים להחליט שכשאתם נמצאים בארץ יהיה לפחות יום בשבוע שבו תצאו בשעה סבירה מהעבודה ותקדישו זמן איכות עם הילדים?

  5. הנסיעה יכולה להיות הזדמנות ללמידה: ניתן להסביר לילדים את מטרת הנסיעה, מדוע נסיעה זו חשובה להורה (אגב, גם אם זו נסיעה למטרת חופשה), לאיזו מדינה נוסעים, ניתן להוציא את מפת העולם וללמוד היכן ממוקמת המדינה, ניתן לעשות עבודות יצירה שקשורות למדינה אליה נוסעים. ההורה יכול להסביר על התרבות של אותה מדינה, מאכלים, מקומות מפורסמים וכו...

  6. שתפו ברגשות שלכם: האם קשה לכם? אתם שמחים? תתגעגעו לילדים? לבן/בת הזוג? תשאלו את הילדים כיצד הם מרגישים לקראת הנסיעה?


אז מה יצא למשפחה מהנסיעה הקרובה?


זמן איכות משפחתי, למידה ומודל לשיח משפחתי , למידה על המדינה, תרבות, היסטוריה, למידה על שיתוף והבעת רגשות וצפייה לקראת החזרה לשיח משותף נוסף, על שיתוף החוויות שאחרי הנסיעה, אולי עבודת יצירה יחד ­ יצירתיות.


היחסים בין בני המשפחה אינם נמדדים רק מכמות הזמן שנמצאים יחד, אלא בעיקר מאיכותו. האם בזמן שאתם נמצאים עם ילדיכם/בני זוגכם/ן אתם משוחחים ביניכם? משחקים, באמת נוכחים או עסוקים עם הנייד, טלוויזיה, שטיפת כלים? אין מדובר בנוכחות פיזית אלא נוכחות אמיתית שכל הפניות בה היא למשפחה.


בזמן השהות בחו"ל כדאי לשמור על שגרה ככל הניתן.


עקר/ת בית או קרייריסט/ית ­ אם אתם מאושרים ושלמים עם בחירתכם, ילדכם ירגישו זאת.

הוו דוגמה, צרו ערוץ תקשורת פתוח, השקיעו בזמן שאתם בבית, בזמן איכות אמיתי ללא הסחות דעת.

מאחלים לכולכם שנת צמיחה והגשמה

קרן אשל

וצוות כלים שלובים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך...

© 2016 כל הזכויות שמורות

  • Grey LinkedIn Icon
  • Facebook

כלים שלובים

אבחון טיפול והדרכה בע"מ

הברזל 11 תלאביב-יפו

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now