כיצד מתמודדים עם מעברים בחיי ילדינו ועוברים אותם בשלום?

אנו חווים מעברים מגיל אפס: יציאה מרחם אימנו לאוויר העולם, המעבר מתינוקות לפעוטות, למטפלת ולגן ילדים, המעבר מגן לכיתה א ואח"כ לתיכון לצבא ועוד. כאשר מדברים על מעבר, מתכוונים לתהליך של שינוי מצורה חיים אחת לשנייה, התחלה במסגרת חדשה ופרידה ממקום מוכר.

זה לא סוד שעל כל אחד מאתנו המעבר משפיע אחרת.


אימא ואבא,

אם היו שואלים אתכם כיצד אתם חשים לפני מעבר של ילדיכם למסגרת אחרת, מה הייתם עונים? מתרגשים, חרדים, דואגים, מבולבלים, עצובים??? או אולי כל התשובות נכונות.

עבור ילדכם, המעבר הוא לכיוון של דבר חדש. אין לו חששות מכיוון שאינו יודע את טבעו של המצב החדש. אנו אחראים על המסר הלא מילולי העובר אליו, ועל ההטרמה החווייתית / רגשית שמלווה את כניסתו של הילד למסגרת החדשה. האם במסגרת החדשה יראה ציפייה למקום נעים או למקום מאיים.

למרות הקושי שלכם כהורים להתמודד עם המעבר אתם מחויבים לראות את הילד.


אז מה עושים לפני מעברים ?


מול עצמכם:

  1. חשוב שתהיו אמפטיים כלפי הקושי שלכם מול המעבר של הילד ותתנו לגיטימציה לתחושות שלכם. גם אם זה המעבר של הילד זה מחייב גם אתכם להסתגל למעבר החדש וזה לא קל.

  2. תהיו ערניים לכך שהמעבר עשוי או עלול להציף את הזיכרונות שלכם ועל ידי כך אתם מעבירים לו את החוויה שלכם. מצד אחד זה יכול ליצור אצל הילד ציפיות גבוהות מידי ומאידך לגרום לו לפחד ולחשוש.

מול הילד:

  1. תשמרו על ערוץ תקשורת עם הילד כדי לאפשר לו להביע את חששותיו. לכן חשוב שתשוחחו אתו ותשאלו אותו מה המעבר הזה עבורו ומה הוא מרגיש בעקבותיו וזה במטרה לתת לו מקום להביע חששות ולשאול שאלות. היו אמפטיים וסובלניים לילד ואמרו לו שאתם לצדו בכל צורך שיעלה.

  2. בדרך כלל ההורים בוחרים מה טוב עבור הילד: עם מי יהיה בגן, מי השפיע עליו לטובה וכד' , אך למעשה חשוב לשאול את הילד מה הוא היה רוצה ולאפשר לו לבחור כי זה מקור הביטחון שלו ותחושת השייכות שלו וזאת למרות חששותינו מהשפעה פחות טובה.

  3. תנסו לשתף אותו בהכנות, הכרות מוקדמת עם ילדים מהמסגרת החדשה, נתינת אחריות..


המעבר הוא קשה אך התמודדות מושכלת תקל עליכם וכמובן על הילד

בהצלחה...

וצוות כלים שלובים לרשותכם


מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך...

© 2016 כל הזכויות שמורות

  • Grey LinkedIn Icon
  • Facebook

כלים שלובים

אבחון טיפול והדרכה בע"מ

הברזל 11 תלאביב-יפו

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now